Головна || Історія

 

село Пнів

Село Пнів розташоване на відстані 2,9 км на південний захід від м. Надвірна. Західна частина села лежить на правому березі ріки Бистриці Надвірнянської, східна частина простягнулася до річки Стримба.

Село вперше згадується в історичних джерелах в 1400 році.
Назва села пов'язана з тим, що поселення виникло на місці, де було вирубано ліс в результаті загарбання Галицької Русі в середині ХІVст. тобто на «пнях». Це місце отримало назву «Пнів'я». Польський король щедро роздавав ці землі феодалам.

На початку XV ст. Пнів належав Іванові з Цуцилова. Але пізніше з невідомих причин він продав половину свого маєтку в Пнів'ї Павлу Куропатві.

На початку XVI ст. сім'я Куропатви стають одноосібними власниками села. Тут вони вирішують збудувати замок.

Пнівський замок до появи Станіславської фортеці вважався наймогутнішою фортецею Покуття. Чотирикутну в плані споруду збудували з великих обтесаних брил вапняку та червоної цегли. Будували кріпаки Пньова і його околиць. Руїни замку (до нас дійшли тільки залишки його зовнішніх мурів) підтверджують цей факт

У 1621 році загін опришків на чолі з Гринем Кардашем захопив замок, частково пошкодив його і мало не взяли в полон самого власника.
В період національно-визвольної війни українського народу під проводом Б.Хмельницького до Пнівського замку восени 1648 року підійшло 15-тисячне військо під проводом Семена Височана. Після двотижневої облоги за допомогою загону запорізьких козаків на чолі з полковником Григором Ярим повстанці захопили замок. Вдруге в цей період замок був захоплений козаками у 1649 році, що було пов'язано з облогою Збаража. Сучасна територія Пнів'я інтенсивно заселялася починаючи з XVII ст.

Востаннє козаки побували тут в 1771 році коли розгромили польських конфедератів і здобули Надвірну. Після таких потрясінь замок зазнав значних руйнувань, але був відбудований і ще деякий час відігравав значну роль у польсько-турецьких війнах. Однак з кінця XVIII ст. з розвитком артилерії замок втратив своє оборонне значення і почав занепадати.

Крім руїн замку в с. Пнів є ще й інші визначні місця. Це, зокрема, церква (відкрита 1993році).

Видатні люди села Пнів

Іван Шкрум - народився 1960 року в гірничому селі Білозорина, Пнівської сільської ради, консул Мексики в Україні.
Алла Климович - майстер спорту міжнародного класу, багаторазова чемпіонка України, Європи і світу з дзюдо, член збірної України та кандидат в олімпійську збірну, культурно-просвітницький і громадський діяч.
Дмитро Цибрівський - сільський війт с. Пнів 20-х років ХХ ст., започаткував будівництво двоповерхової Пнівської школи десятирічки.
Михайло Плитус - народився 1936 р., голова місцевого осередку Республіканської-Християнської партії, з його ініціативи в селі побудований хрест-пам'ятник, встановлений з нагоди скасування панщини, могила, пам'ятник воїнам УПА, церква.
Микола Питлюк - член національної спілки журналістів України, кореспондент сільського часопису і позаштатного дописувача до уряду обласного та всеукраїнського ефіру.
Юстина Поварчук - народилася 1918 року, перша вчителька Пнівської семирічної школи (померла 1995 року).
Михайло Прокопечко - директор банку «Форум» та приватний підприємець,  власник декількох магазинів.

 

 

Наші партнери:

 Офіційний туристичний сайт Надвірнянщини
Надвірнянський туристично-інформаційний центр, відділ культури і туризму Надвірнянської РДА
© Використання матеріалів тільки з посиланням на джерело