Головна || Історія

 

Село Черник

Село Черник заховалося між горами, квітучих полонин і гомінких водограїв, поміж стрімкими схилами, вкритими зеленим густим лісом.

Воно затишно розташувалося на берегах річки Зубрівка, яка бере початок під горою Довбушанка.

Село відоме ще з першої половини ХVIII століття, коли жителі Зеленої та Черника брали участь в опришківському русі. З давніх-давен ґаздують тут гуцули-лісоруби, гуцулки-вишивальниці, ткалі, а також ті, хто вміє прясти і плести.

За переказами старожилів, назва Черник пов’язана із рослинністю цього краю, адже де, як не тут, ростуть такі смачні, такі цілющі ягоди чорниць (яфини).

Першими поселенцями були селяни, які втікали від феодального гноблення угорських та польських феодалів.
Село Черник відоме не лише своєю чарівною природою, але й славною історією героїчної боротьби за волю і незалежність України. Колись в селі побував ватажок опришків Олекса Довбуш (1700-1745рр). Він навіть проживав у селі. На честь цієї події названа гора «Довбушанка». Під час повстання Олекси Довбуша деякі селяни брали участь у подіях того часу – це Онуфрак Василь, Осташук Іван.
Після 1772 року наше село ввійшло до складу Австрійської імперії. Австрійська влада намагалася ліквідувати мову та культуру.

У серпні 1919 року с.Черник потрапило під владу буржуазно-поміщицької Польщі. Життя селян у цей час перебувало у дуже скрутному становищі. За робочий день, що тривав 12-16 годин робітники одержували 12-38 крейцерів, що у два рази менше від заробітку австрійських робітників. Лісоруби, працюючи в лісі цілий тиждень, ночували у колибах. Працьовитий народ був приречений на злиденне існування.

В 2002 році у жовтні було поставлено пам’ятник Антіну Онищуку з нагоди 120 річчя – першого вчителя в Черниківський школі. І в саме в цей день в школі відкрився музей, де зараз зберігаються письмові перекази Онищука, в яких він записував історію села, різні легенди і багато іншого.
 

 

Наші партнери:

 Офіційний туристичний сайт Надвірнянщини
Надвірнянський туристично-інформаційний центр, відділ культури і туризму Надвірнянської РДА
© Використання матеріалів тільки з посиланням на джерело