Головна || Музеї, атракції

Музей Марійки Підгірянки

В селі Білі Ослави, в якому 29 березня 1881 року народилася відома українська дитяча письменниця Марійка Підгірянка (справжнє Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська), створений на Зелені свята 1996 року до її 115-річного ювілею.

Народна вчителька й талановита поетеса є автором більше десяти поетичних, прозових та драматичних збірок – “Відгуки душі”, “Мати – страдниця”, “Малий Василько”, “Вертеп”, “В чужім пір’ї”, “Гостина святого Миколая на Підкарпатській Русі”, “Сон на могилах” та ін. Марійка Підгірянка знавець кількох мов. Наші читачі насолоджуються її українським перекладом з чеської пригодницької повісті Д.Дефо “Робінзон Крузо”.

Високо поцінували літературну творчість Марійки Підгірянки метри українського слова П.Тичина, М.Рильський, Є.Маланюк.

В радянський період на Україні твори Марійки Підгірянки майже не друкувались. Особливо замовчувалась її релігійно-патріотична тематика. Пильних цензорів дратував вірш “Ой не нами в кайданах ходити”, хоч написаний це в молодості при австрійському пануванні на українській землі.
При незалежній Україні літературний доробок Марійки Підгірянки зявився в шкільних читаннях та хрестоматіях. Одна за одною виходять її книжечки у видавництвах Києва, Львова, Ужгорода, Івано-Франківська, Коломиї. Серед яких помітне місце займає найповніше зібрання творів Марійки Підгірянки “Для Вкраїни вірно жиймо” (“Нова зоря”, Івано-Франківськ, 2009). Сьогодні її імя носить Івано-Франківський обласний академічний театр ляльок та обласна літературна премія товариства “Просвіта”.

Літературно-краєзнавчий музей знаходиться в приміщенні церковної плебані біля Горішньої церкви. З першого дня музеєм завідує краєзнавець, дослідник творчості славної галичанки Василь Левицький.

Експозиційна площа музею має 85 м2, займає чотири кімнати. Нараховується майже 900 експонатів, серед яких раритетні видання та меморіальні речі письменниці. Постійно поповнюється книгозбірня.

У першій кімнаті зібрано матеріали про історію села Білі Ослави, що засвідчує в яких умовах побутових і політичних зростала майбутня поетеса. Багато світлин розповідає про побут, звичаї і обряди горян. Відразу впадають у вічі старі речі домашнього вжитку.

Друга кімната - «Світлиця Марійки Підгірянки». Тут кожна книжка, журнали і газета та світлини різних років розповідають про незабутню поетесу-лірика дитячих душ, неперевершеного літописця дитячого світу. Привертають увагу прижиттєві видання творів поетеси. Тут і пожовкле видання коронної поеми «Мати-страдниця» за 1929 рік виданої у Львові в серії «Золота бібліотека». Ціла галерея часописів:»Дзвіночок», «Світ дитини», «Пчілка», «Неділя», «Молода Україна» в яких друкувалася наша землячка.

Третя кімната – виставкова. Тут дістала прописку постійно діюча виставка Шевченкіани, картини декоративного розпису вчительки Наталії Грещук, а також  куточок Помаранчевої революції.

Адреса:
вул. Марійки Підгірянки, 279 б
с. Білі Ослави
Надвірнянський район
тел. 03475 65329

 

 

Наші партнери: